/ Azizlerimizin hayat hikayeleri / 18 Mart Sırbistan’da Ohrid ve Zica Piskoposu Aziz Nikolai Velimirovic

18 Mart Sırbistan’da Ohrid ve Zica Piskoposu Aziz Nikolai Velimirovic

18 Mart Sırbistan’da Ohrid ve Zica Piskoposu Aziz Nikolai Velimirovic

 

 Birçok kayra dolu vaazından ve yazısından dolayı ona “Yeni Altınağızlı” denmiştir.

1880’de bir Sırp köyü olan Lelih’te dünyaya geldi. Belgrad’daki Aziz Sava Seminerine katıldıktan sonra hem Bern hem de Oxford Üniversitesinden doktora diploması aldı. 1919’da Zica Piskoposu atandı.

 1941’de Naziler tarafından yakalandı ve Ljubostir Vojlovici Manastırında üç yıl hapis sonrasında Sırp Patriği Gavrilo ile birlikte kötü ün sahibi Dachau toplama kampına gönderildi. Kamp 1945’te ABD ordusu tarafından özgürleştirilinceye kadar çok sayıda işkenceye tanıklık etti ve bunları bizzat da yaşadı.

 Savaş sonrasında Komünist kontrolündeki Yugoslavya’dan kaçıp ABD’ye göç etti ve orada Aziz Savas, Aziz Vladimir ve Aziz Tikhon Seminerlerinde ders verdi. Aziz Tikhon Seminerindeyken 1956 senesinde Rab’de dinlendi. Emanetleri bir süre Aziz Sava Seminerinde tutulduktan sonra Sırbistan’a taşındı ve hala orada bulunmaktadır.

 Yetişkinlik dönemi boyunca bu kutsal keşiş ve piskopos güzel vaazlara ve tanrıbilimsel ve ruhsal yazılara durmaksızın kaynaklık etmiştir. Slav dilinde Sinaksariyon olan Ohrid’den Prolog isimli eserin yazarıdır. Bu eserdeki ışık saçan ve yılın her gününe karşılık gelen yazılar onun esinlenmiş yazılarının güzel bir örneğini sunmaktadır.

Isim günü eski takvime göre 5 Mart, yeni takvime göre 18 Martta kutlanmaktadır.

 

18 Mart Sırbistan’da Ohrid ve Zica Piskoposu Aziz Nikolai Velimirovic