/ Azizlerimizin hayat hikayeleri / 6 Temmuz Mısırlı Aziz Pederimiz Büyük Sisoes

6 Temmuz Mısırlı Aziz Pederimiz Büyük Sisoes

6 Temmuz Mısırlı Aziz Pederimiz Büyük Sisoes

 

En büyük Çöl Pederleri’nden biri olarak, Natrun Vadisi’nde çileci hayat yaşadı. Aziz Büyük Anthonios’un vefatından sonra, onun mağarasında inzivaya çekildi ve şunu söyledi, “Böylece bir aslanın mağarasını, bir tilki mesken eyledi.”. Yaşamı boyunca ona, hastalıkları iyileştirme, kötü ruhları kovma ve hatta ölüleri diriltme hediyeleri bağışlanmıştı.
Çölde uzun bir hayattan sonra ölümü yaklaşınca, manastır cemaati etrafında toplanmaya başladı. Yüzü parlamaya başladı ve şöyle dedi, “Bakın, Abba Anthonios burada!”, “Bakın, peygamberler korosu burada!”. Onun birileriyle konuştuğunu görünce keşişler ona kim olduğunu sordu. O da şöyle yanıtladı: “Melekler burada, ben de onlara tövbe için zaman soruyorum.”. Keşişler şaşkınlıkla ona tövbe edecek nesi olduğunu sordular, o da şöyle yanıtladı: “Kardeşler, bilmiyorum ki hiç tövbe etmeye başladım mı?”. Sonunda, yüzü güneş gibi parlak oldu ve şöyle dedi: “Bakın, Rab burada ve diyor ki, ‘Bana çölün damarını getir.’ ”. Bununla birlikte ruhunu Allah’a teslim etti ve tüm konutu ışık ve mis koku ile doldu.
Prologue’da söylendiği üzere öğretilerinden bazıları: “Aziz Sisoes keşişlerine şunu öğretti: ‘Bir kişiye ayartma geldiği zaman kişi kendini Allah’ın isteğine bırakmalı ve şunu kabul etmeli ki günahları yüzünden ona ayartma geliyor. Eğer iyi bir şey geliyorsa, yine kabul etmeli ki bu Allah’ın takdiri ile geliyor.’. Bir gün bir keşiş ona sordu: ‘Nasıl Allah’ı hoşnut edebilirim ve nasıl kurtulurum?’, Aziz yanıtladı: ‘Eğer Allah’ı hoşnut etmek istiyorsan dünyadan çekil, kendini dünya ile ayır, yaratılmışları terk et ve Yaratan’a yaklaş, kendini göz yaşları ve dualarla Allah ile birleştir, böylece hem bu dünyada hem de gelecek olanda huzur bulacaksın.’. Bir başka keşiş şunu sordu: ‘Nasıl tevazu kazanabilirim?’, Aziz yanıtladı: ‘Eğer bir kişi diğer herkesi kendinden daha iyi saymayı öğrenirse, bu şekilde tevazu kazanabilir.’. Bir diğer öğrenci Kutsal Yazıları okuduğunda, bunları daha sonra başkalarıyla konuşurken hatırlayamamaktan şikayet etti. Aziz şöyle cevapladı: ‘Bu lazım değil. Lazım olan zihin saflığı kazanmak ve bu saflıkla konuşmak, birinin umudunu Allah’a yerleştirmektir.’ ”. (429)

Ingilizce’den tür

 

kçeye Ceviren Vasili Gelbal

 

Kaynak: http://www.abbamoses.com/months/july.html

 

 

 

6 Temmuz Mısırlı Aziz Pederimiz Büyük Sisoes