/ Azizlerimizin hayat hikayeleri / 8 Ağustos, Edessa Metropoliti Kallinikos’u anma günu (1919-1984)

8 Ağustos, Edessa Metropoliti Kallinikos’u anma günu (1919-1984)

8 Ağustos, Edessa Metropoliti Kallinikos’u anma günu (1919-1984)

Aziz Kallinikos (dünya adıyla Dimitrios Poulos) 26 Ocak 1919’da Agrinio’nun Sitaralona köyünde dindar bir anne babanın çocuğu olarak dünyaya geldi.

Liseden mezun olduktan sonra, çalışmalarında başarılı olacağı Atina Üniversitesi İlahiyat fakültesine girdi. Ayrıca Kutsal Etolya metropolitliğinin sekreteri olarak çalıştı ve Messolonghi halkına vaaz verdi.

23 Kasım 1957’de Myrtia’daki Validetullah’ın Mabede Girişine adanmış kutsal manastırda Kallinikos adıyla keşiş oldu. Ertesi gün keşiş-diyakon ve 1 Aralık’ta da bir keşiş-rahip olarak takdis edildi.

Aetolia Piskoposluğunda 25 yıllık hizmetin ardından 24 Haziran 1967’de Edessa ve Pella Metropoliti seçildi ve bir gün sonra da tahta çıktı. Sorumluluğu altındaki din adamlarını uygun şekilde hazırlamak için gayretle usanmadan çalıştı.

Genç öğrenciler için bir yatılı okul ve yaşlılar için bir huzurevi kurdu. Ayrıca Episkoposluk bölgesinde manastırcılığı destekledi ve ilk manastırı Başmelek Mikail onuruna yeniden inşa ettirdi.

Erdemleri ve dürüstlüğüne rağmen, azizlerin başına sıklıkla geldiği gibi, haksız ve karalayıcı saldırılara maruz kaldı. Kendisine saldıranlara alçakgönüllülük ve sevgi ile davrandı.

O, Mesih’i anlatma aşkıyla dolu, özverili ve sade bir Episkopostu. Konuşması son derece ilahiyat temelli ve manevi açıdan da canlandırıcıydı.

Kaderini Allah’ın eline bırakarak cesurca göğüs gerdiği 7 aylık bir hastalık geçirdi. Vefatından kısa bir süre önce şöyle dedi: “Ben günahkâr bir Episkoposum ama Allah’ı ve kiliseyi seviyorum.” Aziz Kallinikos, 8 Ağustos 1984’te ruhunu Allah’a teslim etti.

Cenazesine 29 Episkopos, çok sayıda din adamı ve çok sayıda mümin katıldı. Hizmet ettiği ve sevdiği insanlara yakın olmak istediği için kendi isteği üzerine Edessa Halk Mezarlığı’na gömüldü.

Pek çok ruhban, din adamı ve halk onun varlığını sanki yaşıyormuş gibi hissetmeye devam etti ve birçoğu onun dualarıyla mucizevi şifalara ve iblislerin kovulduğuna tanıklık etti.

 

 

 

 

 

 

 

 

8 Ağustos, Edessa Metropoliti Kallinikos’u anma günu (1919-1984)