/ Bayramlar - yortular - kutlamalar / Pisidiya Metropoliti Sotirios’un Noel mesajı

Pisidiya Metropoliti Sotirios’un Noel mesajı

Pisidiya Metropoliti Sotirios’un Noel mesajı

 

İsa Mesih’in Doğuşu (Noel) 2020

«En yücelerde Tanrı’ya yücelik olsun, yeryüzünde O’nun hoşnut kaldığı insanlara esenlik olsun!»

Meleklerden insanlığa verilen bu mesaj, kargaşa, kaygı, güvensizlik, yıkıcı çatışmalar, sömürü ve pandeminin trajik sonuçlarından muzdarip tüm insanlar için bu günlerde özel bir öneme sahip. Hep karşı karşıya kaldıkları gündelik sıkıntılara ek olarak, bugün insanlar psikolojik sorunlar da yaşıyorlar: depresyonlar, çaresizik, intihar eğilimleri. Ve ortaya çıkan soru şu: mevcut acı durum bizi nereye şürüklüyor?

Peygamber Davut, şu peygamberlik sözleriyle (bizi) uyarıyor: «kuşkusuz yok olacak Sen’den uzak duranlar» (Mezmur 72/73, 27), tek bir kişi olsun, bütün bir halk olsun. İnsanlık tarihinde bu ilahi sözler sayısız defa doğrulanmıştır. Dünya, ancak Rab’be döndüğü zaman kurtuluşunu bulacaktır, ve biz, Ortodoks Hristiyanlar, başkalarının da Kurtarıcı İsa Mesih’e giden yolu bulmaları için, imanımıza özellile tanıklık etmeye çağırıldık.

Mesih doğduğunda, insanlar alçakgönüllülükle O’na tapınmak için acele ettiler; sadece sıradan çobanlar değil, aynı zamanda Doğu’dan gelen bilge yıldızbilimciler de. Onlar tereddüt etmeden diz çöktüler ve kutsal Çocuğa olan huşularını gösterdiler. Yahudilerin dini liderleri kral Hirodes’e, Mesih’in Yahudiye’nin Beytlehem kentine geleceği bilgisini ilettiler. Yahudiler bunu Peygamber kitaplarından biliyorlardı, fakat Beytlehem kentinin Yeruşalim’den sadece sekiz kilometre (8 km) uzaklığında olmasına rağmen, İsa’yı ziyaret etmeye gitmediler. Yeruşalim yöneticileri daha sonra İsa’yla ilgilendiklerinde, onların tek amaçları O’nu yok etmekti.

Rab ise şunu söylemişti: «Boyunduruğumu yüklenin, benden öğrenin. Çünkü ben yumuşak huylu, alçakgönüllüyüm. Böylece canlarınız rahata kavuşur.» (Matta 11:29). Hepimiz, Rab’bin, doğumundan Çarmıhta Kendini feda etmesine değin ne kadar uysal ve alçakgönüllü olduğunu biliyoruz. Bu nedenle, sadece alçakgönüllü ve uysal ruhlu insanlar İsa Mesih’e yaklaşabilir, O’nu kavrayabilir ve O’nun yanında barış, huzur ve gerçek sevinç bulabilirler. Kardeşlerim, kendi örnek yaşamımız ve duamızla, çevremizdeki insanlara Kurtarıcı Mesih’e yaklaşmalarına yardım edelim, böylece ruhları aydınlanabilsin ve O’nu kabul edebilsin, O’nun, insanlığa sunduğu gerçek sevinç ve huzuru yaşayabilsinler.

Bununla birlikte, kardeşlerim, özellikle bu kutsal günlerde hasta olan ve acı çeken kardeşlerimize ilgi gösterelim. Diğer insanlara da iyi niyetlerini göstermeleri ve imkanları doğrultusunda başkalarına destek olmaları için ilham vererek, hasta kardeşlerimiz için elimizden gelen her şeyi yapalım.

Ayrıca, melun COVID-19 salgınından muzdarip olan tüm dünya için dualarımızı sunalım. Kurtarıcımıza, dünyanın tüm insanları, hastalar, yatalaklar, evsizler, esirler, hapishanede olanlar, açlar, sığınmacılar, savaş meydanlarında ve savaş bölgelerinde bulunanlar için yalvaralım. Gerçek Tanrı’yı bilmeyip karanlıkta bulunan ve çaresizlik hisseden herkes için dua edelim.

Sevgili kardeşlerim, bu büyük bayramın ilahilerinde, biz tarihi bir olayı – Kurtarıcımız’ın Doğuşu’nu kutluyoruz, ama ne var ki, bu olayı, şu an oluyormuş gibi yaşıyoruz. İşte bu yüzden kilise ayinlerinde sık sık ‘bugün’ kelimesi tekrarlarınıyor. İlahi Litürji sırasında, Kilise’nin kutsal Gizemleri gerçekleşirken, ilahi Tasarının tüm olayları, yani Tanrı’nın Oğlu’nun kurtuluşumuz için yeryüzüne gelmesi, mistik bir şekilde burada ve şu anda tekrarlanıyor. Böylece biz imanlılar kurtuluşa paydaş olabiliriz. Bu nedenle, Noel İlahi Litürjisinde, biz de, Meleklerle birlikte “En yücelerde Tanrı’ya yücelik olsun” ilahisini söyleyebilir, çobanlarla birlikte, kutsal ‘Çocuğu yemlikte yatarken’ görebilir, O’na kendi armağanlarımızı sunarak yıldızbilimcilerle birlikte ruhlarımızın Kralı’na tapınabiliriz: altın yerine – sıcak ve sevgi dolu yüreklerimizi, O, gelip, yemlikte (yattığı) gibi bizim içimizde yaşasın diye; mür yerine – günahlarımız için içten tövbemizi, ve tütsü yerine – içten tapınmamızı ve O’nun dünyaya gelişi ve bize sunduğu ölümden kurtuluş için minnettarlığımızı sunalım.

Sevgili kardeşlerim, bize yaşam ve Diriliş sunmak için insan doğasını üstlenen Rabbimiz İsa Mesih’e derin bir iman ve minnettarlıkla, sağlıklı bir şekilde O’nun Doğuşu’nu aileniz ve yakınlarınızla birlikte mutlu ve huzurlu bir şekilde kutlamanızı diliyorum.

Mutlu Noeller!

+ Pisidiya Metropoliti Sotirios

Aralık 2020

 

Pisidiya Metropoliti Sotirios’un Noel mesajı