/ Kilise / Çarşamba ve Cuma günü orucu

Çarşamba ve Cuma günü orucu

Çarşamba ve Cuma günü orucu

Kilisemiz, Rabbimizin Yahuda tarafından ihanete uğradığı Çarşamba ve haça gerildiği gün olan Cuma gününü oruç günleri olarak belirlemiştir.

Çarşamba ve Cuma günü orucu geleneği elçisel yıllara kadar uzanmakta olup, bizlere havarilerden emanet edilmiştir.

Oruç, beslenme alışkanlıklarına bağlantılı ve ruhsal olarak, düşünce ve yaşam biçiminde bedensel olarak ayırt edilmekte olup, bu her iki ifadesi de oldukça önemlidir.

Eğer, ileri yaştan kaynaklanan veya kadınlarda hamilelik gibi sağlık yönünden gerekçeler veya diğer parametreler yoksa, bilinçli her Hristiyan bireyin beslenme rutininden Cuma ve Çarşamba günleri et, peynir, süt, yumurta ve balığı çıkararak oruç gıdalarıyla yetinerek beslenmesi faydasına olacaktır. Eğer yapabiliyorsa, yemeklerde yağ kullanımına izin verilen Aziz yortuları dışında, yağlı yiyeceklerden dahi uzak durduğumuz sıkı oruç düzenine sadık kalsın. 

Ama bilelim ki, bu günlerde gücüne göre oruç tutmak isteyen birisi, elbette, et, peynir ve sütü oruç yerine geçen gıdalar ile değiştirmesin. Çünkü, Mesih’in sevgisi ve görkemi için doğru bir oruç, tüketim alışkanlığının ve damak zevkinin eksik olmasında, bu gıdaların mahrumniyetinden geçer. 

Bedensel oruç, beslenme alışkanlığının değiştirilmesi değildir ama ruhsal egzersizdir. Bazı gıdalardan geçici olarak uzaklaşarak insan mütevazileşirken, beden azla yetinmeye alışıyor, ihtiraslar soluyor ve insanın ruhsal çabası  yenileniyor.

Mesih’in kendisinin uyguladığı gibi kanuna itaat eden ve oruç buyruğunda disiplinli olan birisi, ilk olarak oruç nedeniyle nefsine hakim olma çabasından bedenen faydalanmış olur, ikincisi de imanlı, Mesih’ten bereket ve lütuf almış olur.

Ayrıca süt ve peynirin yerini alan besin öğelerinden de uzak durarak, Hristiyan alışkanlığa uymayan, sadece sebzeyle beslenenlerden ayrılmış oluyoruz. Bazılarının nitelediği gibi vejeteryan veya veganların modern alışkanlığı Ortodoks değildir. Aksine, Ortodoks öğretisine tamamen ters düşen doğu dinlerinin ibadetsel pratiklerini oluşturmakta ve reenkarnasyon öğretileriyle ilişkilendirilmektedir.

Belirtelim ki, Kilisemiz hiçbir gıdayı yasaklamaz ama bazı özel dönemlerde ve ruhsal nedenlerden dolayı oruca teşvik eder.

 

 

 

 

 

 

 

 

Çarşamba ve Cuma günü orucu