/ Kilise / Tanrı validesi ebediyen bakire olan Meryem’in Müjdesi

Tanrı validesi ebediyen bakire olan Meryem’in Müjdesi

Tanrı validesi ebediyen bakire olan Meryem’in Müjdesi

İkonanın zemini üzerinde kutsal ruh, Melek ve Meryem görünüyor.

 

Kilise bu yortuyu 25 Mart günü kutlar

Troparyon (Dördüncü Nota)

Bugün kurtuluşumuzun başı ve çağlardan beri var olan sırrın zuhurudur. Çünkü Tanré’nın oğlu, bakirenin oğlu oluyor. Cebrail nimeti müjdeliyor. Bizlerde onunla Tanrı validesine haykıralım: Sevin ey nimete eren kız Rab seninledir.

 

 Kondak (Sekizinci Nota)

Ben senin şehrinim ey Tanrı validesi. Sana yengi sözleri yazıyorum ey koruyucu asker. Zorluklardan kurtarıcı olarak sana karşı koyulmayan izzetinle beni zorluklardan kurtar ki sana “Sevin Ey damadı olmayan gelin” diye haykırayım.

 

Kutsal Ruh : Burada kutsal ruh, nurdan çıkmış bir güvercin şeklinde simgeleniyor. Meyem’e doğru yoğunlaşan bir ışık ile ona doğru yoğunlaşan bir ışık ile ona doğru yönelmiş.

Tanrı validesi ikonanın sağ tarafında duruyor. Sol elinde bir şiş ve yünden bir iğ taşıyor. Koyunun yününü insanlara giyinmek için verdiği gibi, bakire Meryem’de Ôanré’nın oğluna insani giyimini veriyor.

İkonada Bakire Meryem, başını eğmiş bir vaziyette “Ben Rabbin kuluyum, bana dediğin gibi olsun”(Luka 1:26-28) diyor. Yüzünde gözleri belirginleşmiş çünkü onlar benliğin aynasıdır “Bedenin ışığı gözdür.”

Melek: Selam verip mesajı iletiyor. Adı Cebrail ve anlamı Tanré’nın kuvveti ve gücü demektir. Meryem’e sırrı açıklıyor:

‘Kutsal Ruh üzerine inecek ve Yücelerin yücesinin sana gölge salacak.

Kumaş : Melek ve Meryem’in arasındaki iki kule üzerine atılmış olan kumaş, eski ahitte Tanré’nın milletini karşıladığı toplanma çadırını simgeliyor. Meryem Tanré’nın diri sandığıdır.

İki Kule : Meryem Ana da birleşen eski ve yeni ahdi simgeliyor. Eski ahdin kapanışı ve yeni ahdin başlangıcı.

 

Tanrı validesi ebediyen bakire olan Meryem’in Müjdesi