/ Kutsal Mekanlar / Patmos Adasındaki Aziz İoannis Teologos Kutsal Manastırı

Patmos Adasındaki Aziz İoannis Teologos Kutsal Manastırı

Patmos Adasındaki Aziz İoannis Teologos Kutsal Manastırı

1088 yılında, Bizans İmparatoru 1.Aleksios Komninos, aslen Vitinyalı olup ancak Latros Dağında yaşayan eğitimli ve yetenekli  keşiş Hristodulos’a Patmos’da, İncil Yazarı  Aziz İoannis şerefine bir Manastır kurma hakkını verdi.

Bizans kalesi şeklini andıran manastır, Khora’nın tepesinde inşa edilmiş ve bütün adaya hükmetmektedir. Arkeoloji buluntular, Artemida’ya adanmış antik bir tapınağının yerinde inşa edilmiş olduğunu göstermektedir.

  1. yüzyılda Katholiko (Manastırın merkezi kilisesi) inşa edildi ve 12. yüzyıl boyunca Panagia ve Osios Christodulos şapelleri eklendi. Katholiko’nun güney tarafında bulunan Panagia şapelindeki resim döşemedir ve 12. yüzyıl sonlarına tarihlendirilmektedir.

Keşiş odaları, savunma avlusunun güney tarafında bulunmaktadır. Manastırda Bizans sonrası yıllarında inşaa edilmiş başka  kiliseler de vardır: Aziz Vasilios, Aziz Nikolaos, Kutsal Haç, Öncü ve Vaftizci Yahya Kilisesi, Aziz Apostoloi (Elçiler) Kilisesi (1603). Manastır avlusunun dışında iki tane daha kilise mevcut: Αziz Georgios ve Aziz Onufrios kiliseleri (1611).

Patmos Manastırı’nın zengin kütüphanesi ve terekeler koleksiyonu çok ünlüdür. En önemli örnekleri, çok büyük değeri olan eserler, sanat ve eğitim değeri olan işleme eşyalar ve kaplar.

 

Fazla bilgi için: www.patmosmonastery.gr

Manasır’ın dijital canlandırımını izlemek için: https://www.google.com/culturalinstitute/u/0/collection/patmos-monastery?projectId=art-project

İletişim: 22470 20800

Kaynak: http://previous.patmos.gr/aziz-ioannis-teolog-kutsal-manastiri-%ce%b9%ce%b5%cf%81%ce%ac-%ce%bc%ce%bf%ce%bd%ce%ae-%ce%b1%ce%b3-%ce%b9%cf%89%ce%ac%ce%bd%ce%bd%ce%b7-%ce%b8%ce%b5%ce%bf%ce%bb/?lang=tr

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Patmos Adasındaki Aziz İoannis Teologos Kutsal Manastırı