/ Makaleler / Aziz Paisios ile 666 mühürü hakkında sohbet

Aziz Paisios ile 666 mühürü hakkında sohbet

 

 

 

Mühürlenmek, Mesih’i inkâr etmek anlamına gelir.
Bazı insanlar İncil yazarı Yuhanna’nın Vahiy bölümündeki mühürden nasıl bahsettiğini anlamıyor.
Bazı çağdaş bilgeler aklın önemsizliğinden bahseder. Birisi şöyle diyor: 666 rakamlı mührü kabul edeceğim ve üzerine bir haç koyacağım. Bazı insanlar bu şekilde kutsallaştırıldıklarını düşünüyorlar. Bir Episkopos bana şöyle dedi: Belirtilen yere imzamın (mührün) yanına bir Haç koyacağım. Bu eylemle Mesih’i inkâr etmemiş olurum, daha ziyade bir kullanma vesilesini takip ederim.
Onu şöyle cevapladım: Eğer bir Episkopos olarak (Mühür) yanına bir Haç koyacaksanız , o zaman diğer insanların durumu ne olacak?
Pislik asla kutsallaşmaz. Örneğin; Saf su ilahi lütfu kabul eder ve kutsal su olur ama idrar kutsal su haline gelmez. Şeytan – Deccal – kimliğimizde, elimizde veya sembolüyle alnımızda olduğunda, oraya bir Haç yerleştirsek bile kutsal olmayacaktır. Kutsal Haç’ın gücüne, kutsal işarete ve Mesih’in ilahi lütfuna, yalnızca Şeytan’ı reddettiğimiz ve Mesih’i kabul ettiğimiz ve kutsal ruh’un mührünü ve yeteneklerini aldığımız kutsal vaftiz lütfunu koruduğumuzda sahip olabiliriz.
Havari Petrus, Mesih’i inkar etmişti fakat bu harici (korku) bir inkardı. Ama neticede bir inkardı. (Matta 26: 69-75)
Ama bunlar Deccal’in mührünü kabul ederek ve Mesih’i onların içinde taşıdıklarını iddia ederek Kutsal Vaftizde kendilerine verilen kutsal Mesih’in mührünü inkar ederler.
Peki pederim: Mührü cahil olarak kabul eden kişiye ne olacak?
Bu nasıl bir cahillik olabilir? ve cahilin öğrenmesi için her şey açıktır. Mührün kabulünün cehalet tarafından yapıldığını söylesek, Mesih’in sözleri bizim için geçerli olacaktır: “Ey ikiyüzlüler! Sabah, ‘Bugün gök kızıl ve bulutlu, hava bozacak’ dersiniz. Gökyüzünün görünümünü yorumlayabiliyorsunuz da, zamanın belirtilerini yorumlayamıyor musunuz? (Matta 16-3)
Ve kim mührü cehaletle kabul ederse, ilahi lütfunu kaybedecek ve Şeytani etkiyi kabul edecektir.
Rahip çocuğu kutsal vaftizde suya daldırdığında bu çocuk Kutsal Ruh’u alır ve içinde ilahi lütuf ile yaşar.

Athos’lu aziz, Paisios Tercüme: Peder, Dimyan Yakupoğlu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aziz Paisios ile 666 mühürü hakkında sohbet