/ Manevi yaşam / Korona virüse rağmen ibadet

Korona virüse rağmen ibadet

 

 

(Evde kalıyoruz ama ibadetimizden vazgeçmiyoruz!)

 

Eve kapanma talimatı yüzünden Kutsal kiliseyi tam olarak kullanamamızdan, her aile, kutsal kiliselere sâhip olmadan önce, ilk Hristiyanların yaptığı gibi, kendi evlerini, “evdeki kilise”ye dönüştürmek zorunda. Evimizin en güzel bölümünde, Mesih’in, Tanrı doğuran Meryem Annemiz’in ve sizin koruyucu Azizlerinizin Kutsal ikonları ile donatılmış İkonostasis’inizi yerleştirelim.

 

https://www.ortodokslartoplulugu.com/manevi-yasam/ikon-kosesi/

 

Her sabah ilk işimiz, kişisel temiğimizden sonra ikonaların önünde mum yakıp buhur tütsüleyelim ve Seher Duasını okuyalım, ilahiler dinleyelim, devamında, varsa ufak bir parça  sunu ekmeğimizden yiyelim ve ayazma suyu içelim. Evimizi de tütsüleyelim. Balkonları, bahçeleri de. Sonra Kilise nizamına göre K.Kitabımızı ve günün Sinaksarionunu okuyalım.

 

https://www.ortodokslartoplulugu.com/wp-content/uploads/2020/01/Takvim-2020.pdf

 

https://www.ortodokslartoplulugu.com/

 

Ortodoks hristiyanın dua kitabına sâhip değilseniz, Sabah Akşam Dualarında, her ne zaman mümkün olursa, aile bireyleri tarafından da kullanılabilmesi için, Pederinizden size bir kopya edinmesini veya bir kitap vermesini isteyin.

 

https://www.ortodokslartoplulugu.com/ayinler-dualar/ibadetname/

 

Ayrıca günlük okumalarımız için Kutsal İncil Kitabımız da olmalıdır. Bu günlerde, evde kalmak zorunda olmamız sebebiyle bu durum, İncili daha iyi öğrenmek ve daha fazla ibâdet etmek için bir fırsattır.

 

https://kutsal-kitap.net/

 

Oruç kahvaltımızı yiyip yaşlılarımıza hizmet edelim. Onlaın moralini yüksek tutalım. Gün boyu fazla medya ile kafa yormayalım. Çok sahte ve yüreyimize korkuyu yerleştirmek isteyen haberler var Olumlu düşünelim ve evrenin kurtuluşu için salgına karşı dualar okuyalım. Hristiyanlar her zaman bu dünyanın umuduydu, aynen devam edelim. Kardeşlerimizle ve ailemizle uyum içinde olalım. Akşam Duamızı ihmal etmeyelim. Mümkünse jimnastik yapalım, kaliteli müzik dinliyelim, internet üzerinden dünya müzelerini ziyaret edelim. Kilisemize bağlı kalalım.

 

Kiliselerimizde hep birlikte dua edemediğimizden, tüm ortodoksların evlerimizde  her gün ibadet edebileceğimiz belirli bir saat oluşturalım. Özellikle coronavirus hastalarının sağlıklarına kavuşabilmeleri, ölenlerin ruhları O’nun krallığında huzur bulmaları, virusün en kısa zamanda ortadan kalkması, bu tehlikeden herkesin koruması için dua edelim. Bu sebeple 22:00-22.15 arasını tespit etmiş bulunmaktayız. Böylece, her gece aynı saatte, nerede olursak olalım, hepimiz, ruhen bir araya gelecek  bu ciddi sorun için hep birlikte dua edeceğiz.

 

https://www.ortodokslartoplulugu.com/ayinler-dualar/salgin-hastaliklar-icin-dua-yeni-zuhur-eden-koronavirus-icin/

 

 

 

 

 

 

 

 

Korona virüse rağmen ibadet