/ Ayinler, dualar / Hexapsalm (Eksapsalmos)

Hexapsalm (Eksapsalmos)

Hexapsalm (Eksapsalmos)

Hexapsalm (Eksapsalmos) Eski Ahit’in Zebur Kitabı’nda mevcut 6 Mezmurdan oluşur. Bunlar 3, 37(38), 62(63), 87(88), 102(103) ve  142(143) numaralı Mezmurlardır. (ilk numara Yetmişler çevirisine parantezdeki numara ise Masoretik metne göredir)

Eksapsalmos (6 mezmur dizisi)  Seher Vakti Ibadeti’nin (Orthros’un)  başında okunur. Eksapsalmos’un okunmasından önce ve tamamlanmasından sonra haç çıkarabiliriz.

Kilisede veya evde Eksapsalmos okunduğu sırada, Aziz Pederlerin hiçbir hareket yapmamamızı, konuşmamamızı, konumumuzdan kıpırdamamamızı, mutlak sessizliğe uymamızı ve çok dikkatli olmamızı buyurduğu bir gerçektir.

Eksapsalmos sırasında tamamen sessiz olmalıyız, çünkü bu, Kilise’nin Rabbimizin İkinci Gelişi’ni ve O’nun Yargı Gününü bize hatırlattığı zamandır. Eksapsalmos’u  büyük sessizlik ve saygıyla dinlemeli veya okumalı ve ruhumuzu bu anlamlarla birleştirmeliyiz. Bu Mezmurlar çok güzel, çok önemlidir ve ruhumuza huşu uyandırır.

Altı Mezmurun okunması bittiğinde üç kez “Aliluyia” diyerek haç çıkaracağız ve secde edeceğiz. Böylece Seher Vakti Ibadeti süresince çok önemli bir an oluşturan Eksapsalmos okunurken dikkatimiz hiç dağılmayacak.

Eksapsalmos aşağıdaki mezmurlardan oluşur:

3 Ruhun Tanrı’ya olan sürekli umudunu tasvir eder.

37/38. Günahların yükü nedeniyle ruhun yaktığı ağıt.

62/63 Hoş, teselli verici sabah duası.

87/88 Felaketlerden dolayı ezilmiş bir ruhun niyazı.

102/103 Allah’ın nimetlerine şükretme duası.

142/143 Yardım için içten yakarma.

 

 

Hexapsalm (Eksapsalmos)