/ Azizlerimizin hayat hikayeleri / 2 Eylül Platinalı Keşiş-Ruhban Serafim’in (Rose)

2 Eylül Platinalı Keşiş-Ruhban Serafim’in (Rose)

2 Eylül Platinalı Keşiş-Ruhban Serafim’in (Rose)

 

Çağımızda Ortodoksluğun ve Amerika’daki manastır hayatının öncüsü olan bu keşiş, birçok kişi tarafından şefaati istenmesine ve ikonaları yapılmış olmasına rağmen henüz Kilise tarafından resmen aziz olarak onurlandırılmamıştır.
Eugene Rose, 1934 yılında Kaliforniya’da doğdu ve tüm hayatını da burada geçirdi. Peşine düştüğü yoğun bir manevi araştırma, onu Doğu Dinleri konusunda tahsil yapmasına vesile oldu (Çin Felsefesi’nde lisansüstü dereceye sahipti). Allah’ın inayeti sayesinde San Francisco’daki Rus Ortodoks cemaati ile tanıştı ve 1962 yılında Ortodoks Kilisesi’ne kabul edildi. Başpiskopos (şuanda Aziz) Yuhanna Maksimoviç’in takdisi onun İman’da gelişmesinde özellikle önemli bir rol oynadı.
Dünyada birkaç yıl daha yaşadıktan sonra, o ve arkadaşı Gleb Podmosensky, Kuzey Kaliforniya’da küçük bir manastır kardeşliği kurdular. Zamanla, Peder Serafim ve Peder Herman olarak keşişliğe tıraş edildiler ve ruhban olarak atandılar. Öyle bir zamandı ki Kuzey Amerika’da Ortodoksluk neredeyse bilinmiyordu, onların manastırı esas Hıristiyan inancını arayan Amerikalılar ve Ortodoksluk için bir fener oldu.
Peder Serafim, 1982 yılında, kırk sekiz yaşındayken vefat etti. Onun yazdıklarından birçoğu bugün hâlâ baskıdadır. Keşiş-Ruhban Damaskin tarafından yazılmış olan biyografisi, Peder Serafim Rose: Hayatı ve İşleri, çok tavsiye edilir. Vefatı (1982) (Eski Takvim’e göre 20 Ağustos)

Ingilizceden Türkçeye çeviren Vasilis Gelbal

Kaynak : http://www.abbamoses.com/months/september.html

 

 

 

 

 

 

 

2 Eylül Platinalı Keşiş-Ruhban Serafim’in (Rose)