/ Azizlerimizin hayat hikayeleri / 1 Ekim. Yetmişlerden biri olan kutsal Elçi Ananiyas ve saygıdeğer Diyakoz İlahici Romanos

1 Ekim. Yetmişlerden biri olan kutsal Elçi Ananiyas ve saygıdeğer Diyakoz İlahici Romanos

1 Ekim. Yetmişlerden biri olan kutsal Elçi Ananiyas ve saygıdeğer Diyakoz İlahici Romanos


  Ananiyas Şamlıydı ve orada tanrısal bir açıklama sayesinde Elçi Pavlus’u 36 senesinde vaftiz etti. Vali Lukyan yönetiminde taşlanarak mücadelesini şehitlikle tamamladı.

 

1 Ekim. Yetmişlerden biri olan kutsal Elçi Ananiyas ve saygıdeğer Diyakoz İlahici Romanos

     Aziz Romanos, 5. yüzyılda Suriye’nin Emesa şehrinde, Yahudi bir ailede dünyaya geldi. Konstantinopolis’e taşındıktan sonra Aya Sofya’da görevli bir zangoç ve keşiş oldu. Aziz, gecelerini tek başına bir tarlada ya da şehrin dışındaki Vlaherna Kilisesi’nde dua ederek geçiriyordu.
Aziz Romanos ilahi söylemek ya da kilisede okuma yapmak için yetenek sahibi değildi. Bir keresinde, Mesih’in Doğumu Bayramı’nın arifesinde, kilisede o kadar kötü okudu ki başka okuyucu onun yerine devam etti. Ruhbanlar da onunla alay etti. Aziz Romanos bu duruma çok içerledi.
Noel günü, o, Kyriotissa (Hanımefendi) ikonasının önünde dua ederken, Allah’ın Validesi bu dertli gence göründü. Ona bir tomar verdi ve yemesini söyledi. Böylece Aziz, kavrayış, kompozisyon ve ilahi yazma hediyelerine sahip oldu.
O akşam, tüm gece ibadeti boyunca Aziz Romanos mucizevî bir sesle ilahi söyledi, onun ilk Kontankion’u: “Bugün Bakire, İnsan-Aklını-Aşan’ı doğuruyor…” oldu. Aziz Romanos’un bütün ilahileri Meryem Ana’nın verdiği tomara münasebetiyle ‘kontakia’ olarak isimlendirilir. Aziz Romanos aynı zamanda ‘Oikos’ formundaki ilahilerinde ilkini yazdı, bu ilahileri kaldığı evlerde tüm gece boyunca yaptığı ibadetlere dâhil etmişti (‘Oikos’, Yunancada ‘Ev’ demektir). Gayretli hizmetinden ötürü Aziz Romanos, diyakon olarak atandı ve ilahi öğretmenliği yapmaya başladı. 556 yılları civarındaki vefatına kadar da bine yakın ilahi besteledi. Bunların çoğu halen Hıristiyanlarca Rab’i yüceltmek için kullanılmaktadır.

Apolytikia: Elçi. Ton 3.

Kutsal Elçi Ananiyas, ruhlarımıza günahların affını bağışlaması için merhametli Tanrı’ya dua et.

Aziz. Ton 8.

Tanrı’nın sureti sende bozulmadan korundu, ey Baba; çünkü çarmıhı yüklendin ve Mesih’i izledin ve geçici olduğu için bedeni hor görmeyi ve ölümsüz olan ruhu korumayı eylemlerinle bize öğrettin. Bu nedenle, ey Kutsal Romanos, ruhun Meleklerle seviniyor.

Kontakion -Elçi. Ton 2.

Aracı dualarda pek gayretli destekçi ve dilekte bulunanlara yanıt vermede hızlı olan Ananiyas, dualarımızı kabul et ve kutsallar arasında tek yüce olan Mesih’e bizlere merhamet etmesi için yalvar.

Aziz Romanos.

Romanos, bilgeliğin tamamen tatlı sesli arpi, Tanrı tarafından esinlenmiş yükselişlerin açıklayıcısı olan seni kutsal şarkılarla övüyoruz. Ama anlayışımızı aşan armağanların bir liri olarak sana şöyle diyen bizleri dindar bilince uyandır: ‘Selam, Tanrı’nın sahiplendiği Baba!’

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 Ekim. Yetmişlerden biri olan kutsal Elçi Ananiyas ve saygıdeğer Diyakoz İlahici Romanos