/ Bayramlar - yortular - kutlamalar / Pisidiya Metropoliti Sotirios’un Paskalya mesajı

Pisidiya Metropoliti Sotirios’un Paskalya mesajı

 

Paskalya 2020

Diriliş günü!

Zaferle aydınlanalım ve birbirimize sarılalım; «Kardeşler!» diyelim,

«Diriliş adına her şeyi affedip bu şekilde “Mesih Dirildi!” haykıralım.»

 

   Diriliş Günü! Paskalya Günü tüm Ortodoks müminler için en mutlu gün ve Kilisemizin en parlak bayramıdır. Ortodoks inancının tüm kalpleri sevinçle ve neşeyle dolduran en büyük yortusudur. Çeşitli nedenlerle, kiliseye sık gelemeyenler bile, bu büyük bayramda kiliseye gelirler. Bazıları çok uzun yolu kat etmek zorunda kalıyorlar fakat yine de «MESİH DİRİLDİ!» zafer ilahisini duymak için geliyorlar. Müminler, ellerinde sevinçli yüzlerini aydınlatan mumlar tutuyorlar, birbirlerine paskalya yumurtalarını tokuşturuyorlar, birbirlerine «Mesih Dirildi!» – «Gerçekten Dirildi!» diye seslenerek birbirlerini selamlıyorlar.

    Anlaşmazlıklar ve diğer insani zaaflar yüzünden akrabalarına, arkadaşlarına ve mesai arkadaşlarına karşı soğumuş olanların kalpleri tekrar sıcaklıkla ışıldıyor. Öncesinde ayrı kalmış insanların birbirlerini affederek birbirlerine sarıldıkları anlar ne kadar duygulandırıcı. Dirilen Mesih’in sevgisi insanların ruhlarını dolduruyor ve yüreklerimizde Paskalya ilahisinin sözleri yankılanıyor:

 

«…birbirimize sarılalım; Diriliş adına her şeyi affedip şöyle haykıralım: «Mesih Dirildi!»

      Kardeşlerim, biz  Ortodokslar, Mesih’in Aydınlık Diriliş gününde Sevgi Gününü kutluyoruz; 

Dirilen Rabbimizin bütün insanlığa olan sevgisini,.

Bizim Kurtarıcımız, dirilen Mesih’e olan sevgimizi

Ve yakınlarımıza olan sevgiyi, çevremizdeki insanlarla paylaştığımız sevgiyi.

 

    Sevgi, doğası gereği bir armağandır, diğer insanlara yaptığımız bir sunudur.  Aksi halde gerçek sevgi değildir. Sevgi vaizi – Elçi Yuhanna şöyle yazıyor: «Biz seviyoruz, çünkü önce O bizi sevdi» (1 Yuhanna 4:19). İsa’nın Elçilerine ve ardından gelen bütün öğrencilerine olan sevgisi, O’nun kendi rızasıyla katlandığı cefâlarında ifade bulmuştur (Yuhanna 13:1).     İsa eğilerek, o zamanki köleler gibi öğrencilerinin ayaklarını yıkadı. Gizli Akşam Yemeğinde (Fısıh Yemeğinde) onlara İlahi Evkaristia’nın gizemini verdi ve onlar O’nun Kutsal Bedeni ile Kutsal Kanını aldılar. İnsanların kurtuluşu için O, çarmıha gerildi ve hepimize, O’nun yanında sonsuz yaşam vermek için görkemle dirildi.

 

        Rabbimizin bize verdiği sayısız iyilik karşısında nasıl duyarsız ve kayıtsız kalabiliriz? Her İlahi Liturjide biz bu iyilikleri, bu armağanları anar ve onlar için Rabbimize her zaman. şükrederiz. Dünyanın yaratılışı, kendimizin yaratılışı için, zayıf olduğumuz ve vefasızlık yaptığımız anlardaki merhameti için, Kutsal Ruh ve Pek pak Tanrıdoğuran Ebedi Bakire Meryem’den dünyaya geldiği için; öğretisi için, (bizim için çektiği) gönüllü cefâları için, Şanlı Dirilişi ve Göğe yükselen Tanrınsan Bedeni ile dünyevi doğamızı tanrısallaştırdığı için O’na şükrediyoruz. Ayrıca Kilisemizi şekillendiren ve bizi aydınlatan Kutsal Ruh için O’na şükrediyoruz.

      Elçi Yuhanna gibi, «Biz seviyoruz, çünkü önce O bizi sevdi » (sözünü) kabul etmiyor muyuz? Rabbin Kendisi bizi «Beni seviyorsanız, buyruklarımı yerine getirirsiniz.» (Yuhanna 14:15) diye çağırdığı için O’nun vefalı öğrencileri gibi O’nun verdiği buyruklar doğrultusunda yaşamaya çalışmıyor muyuz?

Ancak, Dirilen Rabbimize olan sevgimizin samimi olması için, onun yakınlarımıza, kardeşlerimize ve kız kardeşlerimize karşı da olması gerekiyor. Aziz Yuhanna bunu açıkça söylemektedir: «Tanrı’yı seviyorum” deyip de kardeşinden nefret eden yalancıdır. Çünkü gördüğü kardeşini sevmeyen, görmediği Tanrı’yı sevemez. “Tanrı’yı seven kardeşini de sevsin” diyen buyruğu Mesih’ten aldık.» (1 Yuhanna 4: 20-21).

 

Paskalyayı gerçekten kutlayabilmemiz için her kişinin Tanrı ile, insanlarla ve kendisiyle barışması gerekiyor.  Büyük Yunan şairi Dionisios Solomos bizi buna şiirleriyle çağırıyor:

Mesih dirildi! Gençler, yaşlılar ve kızlar, hepiniz, küçükler – büyükler
Çiçeklerle süslenmiş kiliselerde sevinç ışığında toplanmaya hazırlanın!

Kutsal ikonaların önünde, paskalya selamıyla herkese kucak açın: düşmanlara, dostlara!

«Mesih Dirildi!» – hep beraber haykırın!

 

Paskalya sevgi bayramıdır. Bu sebeple Ortodoks Kilise bugün akşam saatlerinde Sevgi Ayinini icra etmektedir.  Bu ayine sevgi toplantısı adını da verebilirdik, çünkü hepimiz burada, aramızda bu sevgiyi tekrar yaşamak, barışmak ve Paskalya selamıyla birbirimizi tekrar selamlamak için toplandık. Bununla biz, gerçekten, Kendisini bütün insanlık adına kurban eden, Sevgi olan Tanrı’nın çocukları olduğumuza tanıklık ederiz.

 

Sevgili kardeşlerim ve kız kardeşlerim, hepimiz sevgi ve bağışlama içinde, bizi ölümden yaşama götüren Rabbimizin şanlı Dirilişini kutlayalım. Hepimiz sevinç içinde, ırk, ülke veya ekonomik durum ayırt etmeden, Dirilen Rabbin büyük manevi ailesinin birer parçası olarak birleşelim.

 

    Bugün ve Paskalya kutlamasının tamamı boyunca Şanlı Diriliş Günü’nü yüceltelim!

 

«Güzel Paskalya, Paskalya, Rabbin Paskalyası! Muhterem Paskalya bizim için parıldadı. Paskalya, sevinç içinde birbirimize sarılalım. Ey Paskalya! Hüzünden kurtuluştur, çünkü bugün Mesih saraydan gibi mezardan parıldadı (görkem içinde dirildi) »

 

MESİH DİRİLDİ!

                 

 Dirilen Mesih’te sevgi ve pederâne dileklerimle,

 

+ Pisidiya Mitropoliti Sotirios

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pisidiya Metropoliti Sotirios’un

Paskalya mesajı