/ Konuşmalar, aziz pederlerin sesi / Luka’nın 3.pazarı vaazı

Luka’nın 3.pazarı vaazı

Luka'nın 3.pazarı vaazı

Bugün okuduğumuz İncil parçasında duyduğumuz gibi, İsa Mesih öğrencileriyle Nain kentinin girişine yaklaştığında karşılarına bir gencin cenaze töreni çıktı. Bu genç dul annesinin tek oğluydu. İsa bunu gördüğünde dul anneye ağlamamasını söyledi. Sonra gencin ölü bedenine yaklaştı ve ona dokunarak dedi ki ‘Delikanlı, sana söylüyorum, kalk!’. Dul kadının oğlu hemen kalktı ve konuşmaya başladı. Ve Rab onu annesine teslim etti. Orada bulunan bütün insanlar korku içinde ‘aramızda büyük bir Peygamber ortaya çıktı ve Tanrı halkının yardımına geldi’ diyerek Tanrı’yı yüceltti. Bu haberler bütün Yahudiye’de ve yakınlarında yayılıyordu.
        İsa Mesih’in bu mucizesi ve başka mucizeleri aracılığıyla insanlara O’nun Tanrısallığı ve ölüm dâhil olmak üzere bütün yaratılmışların üzerindeki kudreti açığa çıkıyor. Burada Tanrı egemenliğinin başlangıcı ve dünyanın kurtuluşunun planını görüyoruz.
Bu mucizeyle ilgili, anlamamız gereken bir unsur daha var, o da İsa Mesih’in delikanlıyı Kendi gücü ve ölüm üzerindeki yetkisiyle diriltmiş olmasıdır. Bu biz İsa’nı Tanrı’nın Oğlu ve dünyayı kurtarmak için gelen çok beklenen Mesih olduğunu gösteriyor. Orada bulunanlar ölümden diriltilen ve konuşan adamı gördüklerinde ‘Aramızda büyük bir Peygamber ortaya çıktı’ dediler. Bu demek oluyor ki, Eski Ahit’ten Peygamberler İlyas ve Elyesa’nın öncelerde yapmış oldukları mucizeleri biliyorlardı. Bunun farkı, Eski Ahit’teki Peygamberlerin mucize gerçekleşmeden önce Rab’be çok dua etmeleriydi. Mesih İsa ise delikanlıyı Kendi gücü ve yetkisiyle ölümden diriltti.
       Bugünkü vaaz sayesinde ölümün ve dolayısıyla onun getirdiği acının farklı yönlerini görüyoruz. Bu dul annenin ve dolayısıyla çocuğunu kaybetmiş olan bütün annelerin acısını hayal edebiliriz. Normalde çocukların anne-babalarına onlar ölünceye kadar baktıklarına alıştık. Fakat buna rağmen bazen, tam tersi olduğuna ve anne-babaların kendi çocuklarının cenazesini yaptıklarına tanık oluyoruz. Bu dehşetle günümüzdeki dünyada çok sık karşılaşıyoruz.

Bu cenaze töreninin Mesih’le karşılaşması ve delikanlının ölümden diriltilmesi bize Yaşam’ın ölüm üzerindeki zaferini gösteriyor. İsa Mesih – yaşamın ve ölümün Tanrısı’dır. Bu olay bize ölümün insanın doğası üzerindeki galibiyetinin yolunu gösteriyor. Biz Yaşam’ın Kaynağı – İsa Mesih’le karşılaştığımızda bu bitiyor. Orada ölüm yok oluyor ve Yaşam zaferini kutluyor.
Acı ve ölüm – kaçınamayacağımız gerçeklerdir. Hayatımızın bir aşamasında hepimiz onlarla karşılaşıyoruz. Hayatımızda İsa Mesih’in olması – umudumuzun ve diriltileceğimizden emin oluşumuzun kaynağıdır. Bu, ölümün yenilgisidir. Kalan tek şey: imana sahip olmak ve hepimizin diriltileceği Güne kadar hayatlarımızı tamamen İsa Mesih’e emanet etmektir.

 

Luka’nın 3.pazarı vaazı