/ Konuşmalar, aziz pederlerin sesi / Zakay’ın Pazarı Hakkında Bir Vaaz

Zakay’ın Pazarı Hakkında Bir Vaaz

Zakay'ın Pazarı Hakkında Bir Vaaz

Antik Dönemde vergi görevlisi eşkiya, vergi görevlilerinin başı da eşkiya başı demekti. Tarihçilerin yazdıklarına göre, akrabaları üzülüp de vergiyi ödesin diye kendilerine borcu olan ölüleri mezarlarından çıkartıp kırbaçlayan vergi görevlileri vardı.

Antik Yunan filozofu ve şairi olan Theokritos şöyle derdi, dağlardaki en tehlikeli yaratık ayılardır, şehirlerde de vergi görevlileri.

İncil’in bize bahsettiği vergi görevlilerinin başı olan Zakay da onlardan biriydi.

Çok zengindi, büyük bir rütbesi ve önemli tanıdıkları vardı. Ancak ahlâki değerlere ve mutluluğa sahip değildi.

Kendi içinde vicdanı ile hesaplaşıyordu. Vicdanı onu rahatsız ediyordu çünkü tüm bunlara illegal yollardan sahip olmuştu. Bu bedbahtlığının içinde, Mesih’in geçtiğini duyar duymaz onu görmek için koştu. Fakat zıplamak için iki engeli vardı. Boyu kısaydı ve yüksek rütbeli bir kişiydi. Fakat derhal bu iki engelden de kurtuldu ve küçük bir çocuk gibi, Mesih’i görebilmek için bir ağaca çıktı. Mesih onu gördü ve mucize hemen gerçekleşti. Vergi görevlilerinin başı Mesih’i kabul eden biri oldu. Evi, kilise oldu, ruhu şekil değiştirdi ve gerçekten tövbe etmeye başladı. Yalnızca illegal yollarla sahip olduklarından değil yasal yolla sahip olduklarından da vazgeçti. Bu yüzden de Mesih’in örnek bir öğrencisi oldu. Bu sonuç gerçek tövbeyi getiriyor.

Zakay Mesih için kendini küçük düşürdü, Mesih de Zakay için kendini küçük düşürdü, onun günahkâr ruhuna ve günahkâr evine girdi, her şeyi temizledi.

Tövbenin temeli ve başlangıcı budur. Biz Mesih ile buluşmak için koştuğumuzda, Mesih de hemen bizi kucaklıyor ve değiştiriyor. Bizi, vergi görevlilerinin başına yaptığı gibi kısa boydan öngörülemeyen yüksekliğe çıkartıyor.

Kardeşlerim, hayatımızda birçok buluşma yapıyoruz. Bazen faydalı bazen de zararlı buluşmalar. Ancak bize kurtuluşu ve sonsuz mutluluğu lütfedecek buluşma bir tane: Mesih ile olan buluşmamız. Eğer hâlâ yapmadıysak, denemeye değer, üstelik hemen şimdi!

Peder Timotheos Kilifis

Çeviren: Rahip Nektarios

 

Zakay’ın Pazarı Hakkında Bir Vaaz