/ Kutsal Mekanlar / Patmos Adası’ndaki Kutsal Vahiy Mağarası

Patmos Adası’ndaki Kutsal Vahiy Mağarası

Patmos Adası’ndaki Kutsal Vahiy Mağarası

Skala ve Khora arasındaki tepede yerleşmiş olan Kutsal Vahiy Mağarası, sadece Patmos’un değil, bütün hristiyanlığın odak noktalarından biridir. M.S. 95’te bu mağara, Efesos’ta Tanrı’nın sözünü duyurduğu için, İmparator Domitianos tarafından cezalandırılan ve Patmos’a sürülen İsa’nın en sevdiği öğrencisi, İoannis’in sığınağıydı. İoannis’in kendi ifadesine göre, zor zamanlarda sürgün ve yenilmiş biri veya sıyasi tutuklu olarak değil, “manevi görevde” bulunarak ve Tanrı’nın Sözünü ve Özünü yaymaya devam ederek Patmos’a gelir.

Bu kitabın girişinde  İncil Yazarı kendisi,  “Ben Yuhanna’dan, Asya ilinde bulunan yedi topluluğa selam! Var olan, var olmuş ve var olacak olandan, O’nun tahtının önünde bulunan yedi ruhtan ve ölüler arasından ilk doğan, dünya krallarına egemen olan güvenilir tanık İsa Mesih’ten sizlere lütuf ve esenlik olsun. Yücelik ve güç sonsuzlara dek, bizi seven, kanıyla bizi günahlarımızdan özgür kılmış olan ve bizi bir krallık haline getirip Babası Tanrı’nın hizmetinde kâhinler yapan Mesih’in olsun. Amin.” diye ifade etmektedir.

Sürgünündeyken bu kutsal görevine öğrencisi, Prohoros eşlik eder. Hristiyan Geleneğine göre İoannis’in mağarada kaldığı sürede, kaya yırtılmış ve Kutsal Teslis’i simgeleyen üç küçük yarığın içinden İoannis’e Kutsal Vahiy Kitabı hakkında  talimat veren Tanrı’nın Sesi duyulmuş. Aziz İoannis’in, Kutsal Kitabımızın 4. İncil’ini aynı yerde kaleme almış olaması muhtemeldir. 

  1. yüzyıldan beri, Meryem’in annesi, Azize Anna’ya ithaf edilmiş, Anna ismini taşıyan Imparator Aleksios Komninos’un annesinin adağı olarak Osios Hristodulos tarafından inşa ettirilmiş Agia Anna Kilisesi, kutsal mağaranın yanıyla birleşti.  Kilisenin sağ tarafında Aziz İoannis Teolog’un kutsal kilisesinin bulunduğu Kutsal Vahiy Mağarası bulunmaktadır. Mağara, Apokalipsi (Vahiy) adı ile bilinen bir kompeksin parçasıdır.

Bugün ziyaretçiler Apokalipsi kompleksinde, Vahiy Kitabının yazıldığı  yeri, kayadakı üç yarığı,  İoannis’in istirahat ettiği konumu ve kalkması için tutulduğu kayadakı çukurlukları görebilir. Hatta, insan boyu uzunluğunda Prohors’un rahlesi yaratılmıştır.

Vahir Mağarası’nı ziyaret edenler huşu içinde dua edebilirler.

Aziz İoannis Teolog Manastırı’yla birlikte 1999’da UNESCO tarafından Dünya Miras Eseri olarak ilan edildi.

Kaynak: http://previous.patmos.gr/vahiy-kutsal-magarasi-%cf%83%cf%80%ce%ae%ce%bb%ce%b1%ce%b9%ce%bf-%ce%b1%cf%80%ce%bf%ce%ba%ce%ac%ce%bb%cf%85%cf%88%ce%b7%cf%82/?lang=tr

Patmos Adası’ndaki Kutsal Vahiy Mağarası

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Patmos Adası’ndaki Kutsal Vahiy Mağarası