/ Makaleler / Cadılar Bayramı çocuklarımızın maneviyatını nasıl etkiler?

Cadılar Bayramı çocuklarımızın maneviyatını nasıl etkiler?

Cadılar Bayramı çocuklarımızın maneviyatını nasıl etkiler?

Bazıları şöyle diyebilir: Neden işleri bu kadar karmaşıklaştırıyorsunuz?! Cadılar Bayramı şu anda sadece çocukların eğlendiği, şeker ve kıyafet alarak sevindiği, maske taktığı ve iyi vakit geçirdiği bir dönem mi?! Ama gerçek öyle değil. Neden? – Cadılar, iblisler, şarlatanlar ve korkunç formlar dahil olmak üzere Cadılar Bayramı kutlamalarının sembolleri sağlam değildir, çünkü bu şeytani sembolleri normalleştirme sürecidir (normalleştirme = normal görünmelerini sağlama). Çocuklara öğrenmesi gerekenin tersini öğrettiği için bu semboller zararsız gibi gösterilmemeli ve bu uygulama çocukları o atmosfere ve Cadılar Bayramı kutlamalarına eşlik eden o gizemli şeytani sembollere daldırıp, düşüncelerinin  ve hayatlarının bir parçası haline getirmektedir.

– Amerika Birleşik Devletleri’ndeki birçok sapkınlık ve sözde “Şeytanın Kiliseleri” bu gecede büyük kutlamalar düzenliyor, ritüelleri bu sembolleri kutlamaktan gerçek Şeytan ibadetine kadar uzanıyor. Bu nedenle, gerçek ortodoks Hristiyan karakterimizi, başlangıçta Hristiyanlığı, azizlerini, şehitlerini ve kutsal emanetlerini karalamak ve alay etmek için kullanılan Hristiyan karşıtı sembollerle karıştırmamalıyız. Bilakis o gece, Allah’ın dünyayı kötülüklerden koruması için dualarımızı yoğunlaştırmamız gerekir “…Ama bizi şerden kurtar, Amin.

Bu şeytani kutlamalara katılmak, bizi – kasıtlı veya kasıtsız olarak – Amerika Birleşik Devletleri ve genel olarak Avrupa’nın tanık olduğu Hıristiyanlıktan dönme sürecine dahil ediyor. Bazı istatistiklerin Amerika Birleşik Devletleri’nde “Cadılar Bayramı”nı bekleyenlerin sayısının Noel’i bekleyenlerden çok daha fazla olduğunu göstermesi talihsiz bir durum, peki biz Ortodoks Hıristiyanlar olarak bunların bir parçası olmak istiyor muyuz?

Bazıları, bahsettiğim gibi, Cadılar Bayramı’nın tehlikesiz bir kutlama olduğunu söyleyebilir, ancak Cadılar Bayramı kutlamalarında yaptığımız davranış, şeytanın hayatımızda bizim fark etmediğimiz gizemli ve gizli bir şekilde çalışması için bir fırsat bırakır, bu yüzden Neden şeytana hayatımıza girmesi için bu fırsatı veriyoruz?

Çocuklarla nasıl başa çıkıyoruz?

Çocuklarımıza “Cadılar Bayramı”nı neden kutlamadığımızı açık ve basit bir şekilde açıklarsak, ilk başta biraz üzüntü ve hayal kırıklığı hissedebilirler! Ancak zamanla ruhsal bir neşe duygusuna sahip olacaklar ve kendilerini diğerlerinden ayıran ve gerçek Hıristiyan inançlarının saflığını korumaya daha hazır hale getiren kendi Ortodoks Hıristiyan kimlikleri duygusu geliştirecekler. Tabii ki bu, öncelikle evdeki ebeveynleri, ardından kilise pederleri ve Pazar okullarındaki Hıristiyan eğitimcileri olan bu çocukların Hıristiyan eğitim düzeyinin yükseltilmesini gerektiriyor.

                                                          Tercüme: Peder, Dimyan Yakupoğlu

 

 

 

 

 

 

 

 

Cadılar Bayramı çocuklarımızın maneviyatını nasıl etkiler?