/ Azizlerimizin hayat hikayeleri / 29 Kasım Batı Şeria’nın Yeni Şehitlerinden, Arhimandrit Aziz Filumenos

29 Kasım Batı Şeria’nın Yeni Şehitlerinden, Arhimandrit Aziz Filumenos

29 Kasım Batı Şeria'nın Yeni Şehitlerinden,
Arhimandrit Aziz Filumenos

Batı Şeria’da Neapolis (Nablus) kentinin azizidir,  15 Ekim 1913 tarihinde, Sofokles Hasapis adıyla Kıbrıs’ın Morfou vilayetine bağlı Orounta köyünde doğdu. 14 yaşına geldiğinde, ikiz kardeşi, geleceğin Arhimandrit Elpidios’u ile birlikte evlerinden ayrıldılar. İki kardeş, keşiş olarak Kıbrıs’taki Stavrovouni Manastırı’nda 6 yıl kaldılar. 6 yılın sonunda Kutsal Topraklar’ı ziyaret ettiler, liseyi orada bitirip manastır hayatlarını sürdürdüler. Bir zaman sonra, Kudüs Patrikhanesi’ne mensup, saygın bir ruhban olmuştu nihayet. Ardından kısa sürede Arhimandrit mertebesine yükseldi. 1979 yılında Yakup Kuyusu Manastırı’nın koruyuculuğuna atandı.

Aziz Şehit Filumenos 29 Kasım 1979’da öldürüldü. Katili, 37 yaşında, Tel Aviv’de yaşayan Asher Rabi adında biridir. Katil, manastıra sinsice sızmış ve binalara büyük ölçüde zarara neden olacak bir el bombası attı. Patlama ve yangınlardan sağ kurtulan Filumenos, bu sefer saldırganın bizzat baltayla saldırısına hedef oldu. Canını kurtarmak için koşsa da kısa bir kovalamacanın ardından katili onu yakalıyor. Aziz Şehit Filumenos, balta hamlelerine karşı mübarek başını ve yüzünü elleriyle korumaya çalışırken iki elindende birer parmağı kopuyor, daha fazla dayanamıyor ve şehit düşüyor. Katil olay yerinden yakalanmadan kaçsa da 17 Kasım 1982’de tekrar aynı manastıra sızmaya çalışırken tutuklandı. Üzerinde birden fazla el bombası bulunduran katil, suçlarını itiraf etti.

Aziz Şehit Filumenos, Siyon Dağı’ndaki Ortodoks Hristiyan Mezarlığına gömüldü. 

2009 yılında Kudüs Rum Ortodoks Patrikhanesi, şehadetinden otuz yıl sonra Filumenos’u Doğu Ortodoks Kilisesi’nin kutsal şehidi tanındı. Öte yandan, saldırganın etnik ve dini özelliklerini niteleyecek bir ifade kullanmayarak “aşağılık adam” ve “Peder’in canına kıyan heterodoks fanatik” ifadeleriyle katil kınandı. Şehadetinden dört sene sonra iddiaların ardından Aziz Şehidin mübarek kabri Rum Ortodoks Kilisesi mensupları tarafından dualar eşliğinde açıldı. Gerçekten de mucizevi bir şekilde, Aziz Şehidin bedeni bozulmamıştı ve hoş kokular saçmaktaydı. 2008 yılında mübarek bedeni oradan alınıp Yakup Kuyusu civarına inşa edilen hac kilisesine aktarıldı. Aziz Şehit Filumenos’un kalıntıları, anavatanı Kıbrıs başta olmak üzere çeşitli yerlere götürüldü, hürmet gördü. Nicosia’da (Lefkoşa) 2004 yılında inşaatı tamamlanan bir diğer kilise de Aziz Şehit Filumenos’a adandı. 

Şehit edilişini tasvir eden ikona yersiz ithamlara rağmen Kıbrıs’taki Machairas Manastırı’nda sergilenmektedir. Yortusu 29 Kasımdadır.

 

Troparion (Ton 3)
İblisleri ve karanlığın güçlerini yenen,
uysallığınla hem bu dünyayı,
hem de Göklerdeki hükmünü miras aldın;
merhametli Tanrımız’a şefaat et,
ruhlarımız kurtulsun diye.

 

 

Troparion (Ton 4)
Yakup Kuyusu’nda namının yüceliği kanıtlandı:
Kutsal kanını dökercesine Mesih’i seven, O’na imanını ikrar eden,
Sarsılmaz imanınla yüceldin
Ruhta ve Hakikatte Tapınarak,
artık sonsuza dek Kutsal Yerlerin Koruyucususun.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

29 Kasım Batı Şeria’nın Yeni Şehitlerinden, Arhimandrit Aziz Filumenos