/ Konuşmalar, aziz pederlerin sesi / Pisidya Metropoliti Sotirios’un 2016 Noel Mesajı

Pisidya Metropoliti Sotirios’un 2016 Noel Mesajı

        Pisidya Metropoliti Sotirios'un 2016 Noel Mesajı

“Melek ise onlara, «Korkmayın!» dedi. «Size, tüm halk için büyük sevinç kaynağı olacak bir müjde getiriyorum: bugün size, Davut’un kentinde bir Kurtarıcı doğdu. Bu, Rab olan Mesih’tir.” (Luka 2, 10-11)

 

Kutsal Noel gecesi, sevgili kardeşlerim, gökyüzünden yeryüzüne bu müjdeli mesaj duyuruldu ve aynı mesaj ebedî değere ve güce sahip. Her dönemin “tüm halklarına” büyük sevinç veriyor, şimdi, her zaman ve sonsuzluğa dek.

İncil’deki bu anlatım bizlere, Beytlehem’in çobanlarının hemen mağaraya koşup dünyanın Kurtarıcısı’na, “yemlikteki bebeğe” tapındıklarını söylüyor. Bizler de bugün, bu tarihi olaydan 2000 yıl sonra, manevi Beytlehem koşalım, O’na, dünyanın Aydınlatıcısı’na, beden almış Söz’e, ölümün Galibi’ne ve sonsuz yaşamın Kaynağı’na tapınmak için.

Kilisemizin en onemli Sakramenti olan Mesih’in bizzat Kendisi’nin sunduğu ve “O’nu anmak için” yapmamızı söylediği Rab’bin Sofrası Ayini’nde, mucizevî bir şey oluyor. Öyle bir şey ki, eğer İsa Mesih’in bizzat Kendisi bunu açıklamasaydı insan aklının bunu idrak etmesi mümkün olmayacaktı; her birimiz, Rab’bin Sofrası’na katılarak insan mantığının algılıyamadığı bir şekilde Mesih’e yaklaşıyor hatta Kutsal Ruh’un gücüyle O’nunla birleşiyoruz. “Bedenimi yiyip kanımı içen bende yaşar, ben de onda.” (Yuhanna 6, 56).

  Beytlehem’in mağaraya koşan çobanlarının, eşsiz bir takdisi vardı: Bebeği gördüler, O’na tapındılar, gördüklerine hayran kaldılar, büyük bir sevinç yaşadılar ve gittiler. Yıldızbilimciler de aynı şekilde, Mesih’e yönlendirildiler, O’na tapındılar, değerli hediyelerini sundular ve memleketlerine döndüler.

Bizler ise vaftiz edildikten sonra, Mesih ile bir olduk. O’nun Bedeni’nin üyeleri olduk: “Vaftizde Mesih’le birleşenlerinizin hepsi Mesih’i giyindi” (Galatyalılar 3, 27). İşte böyle kalbimiz, Mesih’in içinde ikamet ettiği yemlik oluyor ve Mesih’in Kutsal Bedeni’ni ve Değerli Kanı’nı, günahların affı ve sonsuz yaşam için almaya layık olduğumuz her seferde, Kutsal Ruh’un hediyeli çiçek açıyor ve gerçek sevincin kaynağı Mesih ile aramızda olan bağ kuvvetleniyor. Bu olay, Kurtarıcımız’ın Doğumu’nu kutladığımız Noel gününde daha güçlü bir şekilde gerçekleşiyor.

Kilisemiz kırk gün boyunca, oruçla, bu özel günden bahseden ilahilerle ve Kutsal Kitap’tan okumalarla bizi hazırlıyor. Öyle ki kalbimiz nefretten, haksızlıktan, kıskançlıktan ve bencillikten temizlensin ve sıcak bir yemlik olabilsin. Sıcak ve misafirperver bir yemlik ki, Mesih’in acı çeken kardeşlerine -ki İsa Mesih, onlara yardım edenin Kendisine yardım ettiğini söylüyor- sevgi ve anlayış sunabilsin.
         Bugünkü, Noel’e has, parlak olan Rab’bin Sofrası ayininde, Değerli Hediyeler’in takdisinden sonra, “Allah korkusu, iman ve sevgi ile yaklaşın” çağrısına cevap verdiğimizde, Rab, gerçek Noel’i yaşamamız için, O’nun doğumunu içimizde hissetmemiz için,  içimizde ikâmet etmeye gelecek! Manevî tecrübemiz sayesinde biz de ilahi yazarına eşlik edeceğiz:

-“Ey Kurtarıcımız göklerden geldin ve bizi ziyaret ettin!” (Noel Eksapostilarionu),
-“… ben de cennetin ziyafetinden pay alıyorum” (Büyük Akşam Duası’ndan Stihiron).

Böylelikle biz de Melekler topluluğu ile beraber “yorulmadan haykıracağız”: «En yücelerde Tanrı’ya yücelik olsun, yeryüzünde O’nun hoşnut kaldığı insanlara esenlik olsun!» (Sabah Duası’ndan Doksastikon).
          Ruhlarımız Mesih ile birleşmiş vaziyette olacağından, hiçbir şey sevincimizi çalamaz: Ne üzüntüler ve acılar, ne ekonomik ihtiyaçlar ne de tehlikeler. Havari Pavlus ile birlikte, “Beni güçlendirenin aracılığıyla her şeyi yapabilirim” (Filipililer 4, 13) diye duyururken, Mezmur’un sözlerini tekrarlayabiliriz:
“Karanlık ölüm vadisinden geçsem bile,Kötülükten korkmam.
Çünkü sen benimlesin.Çomağın, değneğin güven verir bana.”
(Mezmurlar 23, 4).

Sevgili kardeşler,

MUTLU, BARIŞLI VE KUTSANMIŞ NOELLER DİLERİM!

  Doğmuş olan Mesih’ten gelen baba sevgisiyle!

            + Pisidya Metropoliti Sotirios

 

Çeviren: Rahip Nektarios

 

 

 

 

 

Pisidya Metropoliti Sotirios’un 2016 Noel Mesajı