/ Azizlerimizin hayat hikayeleri / 16 Nisan İliria’dan Bakire Şehitler, Ağapi, İrini ve Hionya

16 Nisan İliria’dan Bakire Şehitler, Ağapi, İrini ve Hionya

onları kirletmeyi planlayarak hapse girdi

 

Bu üç kızkardeş Aquilea’da(İtalya’da bir şehir) yaşadılar. İmparator Diokletyan orayı ziyaret ettiğinde, onların Hıristiyan olduklarını öğrendi ve kendisine getirtilmelerini istedi. Mesih’i inkâr etmediklerinde, hapse atıldılar, sonra da Dulkityus adındaki komutana işkence için teslim edildiler. Dulkityus kız kardeşler için bir çile düşündü ve onları kirletmeyi planlayarak hapse girdi. Ama içeri girerken niyetinden yoksun bırakıldı ve girişteki kirli çömleklere düştü. İs ile tamamen siyahlanana kadar külleri kucakladı ve öptü. Bunu duyan İmparator, kız kardeşlere işkence etmesi için bir başka komutan gönderdi. Fena işkencelerden sonra Ağapi ve Hionya yakıldı fakat sadist komutan, İrini’nin Rab’e bekâret sözünü bildiği için, onun bir geneleve gönderilmesini emretti. Ama Tanrı’nın ihtiyatı ile böyle bir felâkete katlanmak zorunda olmadan bir ok ile vurularak öldü.
Büyük Horologion’dan verilen versiyon bu şekilde bitiyor. Prolog ise biraz daha farklı bir versiyon vermektedir: İrini geneleve gitmeye zorlandığında bir melek askerleri çevirdi ve İrini’yi yüksek bir tepenin zirvesine çıkarttı. Ertesi gün komutan askerleri ile birlikte onu ele geçirmeye geldi fakat tırmanamadılar. Komutan da İrini’nin okla vurulmasını emretti.
Bu şehrin ermişlerinden olan Azize Anastasia üç kız kardeşin bedenlerini topladı ve onlara cenaze yaptı. (295 ya da 304)

 

16 Nisan İliria’dan Bakire Şehitler, Ağapi, İrini ve Hionya