/ Konuşmalar, aziz pederlerin sesi / İtaat etmek

İtaat etmek

İtaat cennetin anahtarıdır. Aziz Paisios itaatin, özgürlüğün bir meyvesi olamasını ve mutlu bir ruh hali içinde uygulanmasını istiyordu. Resmi, harici ve askeri tarzda olmamalı, Geronda’nın görüşüne bağlı olmalıdır, diyordu. Bunu her ruh hastalığına ve her şeyden önce gurura çare olarak görüyordu. Şunu vurgulardı: «İtaat en kısa ve kolay yoldur. Cennetin anahtarıdır. Geronda’ya itaat etmekle (hastalıklı) irade, bencillik, tutkular kesilir, Tanrı’nın lütfu gelir ve hayat cennete dönüşür.»

Şöyle derdi: “Bir kimse hasta olup, hekimin talimatlarına uyarsa iyileşir. Bir başkası biraz aptal olup birisine itaat ederse filozof olur. Ama eğer birisi çok akıllıysa ve itaat etmezse yok olacaktır.” En kötü şeyin (Üstatların) Geronda’ların tavsiyelerini dinlememek ve insan mantığının kendisine söylediğini yapmak olduğunu düşünüyordu. Şöyle derdi: “Bir kimse kendi mantığının yolundan giderse zarar görür, kaybolur, yok oluşunu ister.” Ziyaretçilerinden birisi kendisinden fayda sağlamasını ve ona vereceği nasihatlara itaat etmesini değil, kendi istemini yerine getirecek bir “onay” elde etmesini istediğinde, “mantığınızın yolundan gidin ve dilediğinizi yapın” diyerek tartışmayı yarıda keser ve sonuçsuz bırakırdı. Kendisi de böylece büyük bir sorumluluğun altına girmekten kurtulurdu. Bu nedenle şunu vurgulardı: “Üstatlar, manevi çocuklarının onlara itaat ettiklerine göre Tanrı’ya söz vereceklerdir.”

Şu tavsiyede bulunurdu: «İtaat edenler, Üstatlarına itaat etmelidir. Eğer üstatları onlara katı davranır ve haksızlığa uğrarlarsa, bol bol lütuf alırlar. Onu eleştirmesinler. Eğer zorlanırlarsa üstatlarına düşündüklerini söylesinler sonra da kendilerine söyleneni yapsınlar. İtaatkar kişi tamamen istekli olmalı, kendini inkar etmeli, Üstatlar ise ona yalnızca fren olmalıdır. Üstat, incelikli bir şekilde budama yapar, ama asla solmaz. Kendisi de ilk önce Geronda’ya itaat etme sınavından geçmiş olmalı ve ona itaat edenlerin üzerinde denemeler yapmamalı. Körü körüne itaat talep eden Üstatların (ruhsal bakımdan) çok iyi görmeleri gerekir.”

 

“Aziz Paisios’un nasihatlarının derlemesi” kitabından alıntıdır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İtaat etmek